A kaktuszok kártevőit, két fő csoportra bonthatjuk. Vannak állati és növényi kártevők.
A növényi kártevők közé főleg gombák tartoznak, közülük is a leggyakoribb a penész, mely főleg a friss vetésben ütheti fel a fejét. Előfordulhat még a korom penész néven ismert fekete penész isa kifejlett növények felületén.
Amennyiben vetésünket penész támadja meg, azonnal permetezzük az megfelelő gombaölő szerrel. Ilyen szer például a Dithane M45 nevű gombaölőszer, mely felirata szerint gyakorlatilag nem mérgező, de azért megfelelően gondos kezelést igényel. Állatában egyetlen kezelés is maximálisan eltávolítja a penészt. A permetezést a csomagoláson feltüntetett arányú keverékkel végezzük!
A kártevők másik nagy csoportja az állati kártevők. Ezek sokkal nagyobb pusztításra képesek, mint a gombák, mert nem csak az egymáshoz testközelben lévő növények közt terjednek, hanem bármire és bárhova átmásznak. Roppant gyorsan szaporodnak, és gyakran a gyökerek közt élnek így kártételüket már csak akkor vesszük észre mikor késő. Ilyenek lehetnek a különféle atkák és tetvek. Sokan azt javasolják, hogy nyaranta egyszer akkor is érdemes megpermetezni a növényeket felszívódó rovar ölővel, ha semmi gond, nincs, mert ha már gond van akkor késő. A felszívódó rövalölő típusától függően, rövidebb hosszabb ideig védetséget biztosít a növények számára. A legtöbben a BI 58-at ajánlloták. Ezzel csak aza baj, hogy nem szabadforgalmú.
Nemrég én is rászántam magam, hogy megpermetezem a növényeket. Az a gyanúm támadt, hogy gyapjastetvek voltak néhány növényen, ugyanis néhány kaktusz mammillái között fura fehér „szöszt” figyeltem meg. Nem tudtam, hogy ez a kaktusz jellegzetessége, vagy valóban a kártevő, de úgy döntöttem: nem várom meg míg kiderül. Elmentem a Hermes kertészeti boltban. Ott felvilágosítottak, hogy a BI-58 nem szabad forgalmú és bár a nagy öregek arra esküsznek, már vannak annál jobb szerek is. Helyette egy „blokk” kezelést javasoltak. Először Zolone 300-al kell megpermetezni őket alaposan, majd rá 5-8 napra pedig egy Actara nevű szerrel kell még egyszer megszórni a növényeket, hogy hosszú távú hatást érjünk el.
A weboldal folyamatosan bővül!
--------------------------------------------------------------------------------------