A kaktuszok mesterséges fénnyel történő megvilágításának kapcsán az ez iránt kedvet érzők egyik szeme sírni fog, a másik nevetni a bejegyzés elolvasása után. A legfontosabb dolog: sajnos a Lophophorák fényigénye messzemenően túlmegy a megfizethető megvilágító rendszerek fényleadásának határain. Ennek a kaktusznak a fényigényét csak igen speciális, elképesztő teljesítményű rendszerek tudnák kielégíteni, de a világon nem valószínű, hogy bárki is ezzel próbálkozna. Interneten lehet találkozni olyan esetekkel, hogy ilyen-olyan lámpákkal világítgatják a kaktuszokat, de általában ennek vagy a növény pusztulása vet véget, vagy az, hogy a növények megnyúlnak, deformáltak lesznek, és a “termesztő” belátja sikertelenségét. Sajnos a mesterséges megvilágítás azok közé a dolgok közé tartozik, amik a Lophophoráknál nem, vagy csak vagyonok árán megvalósíthatóak. Van azonban egy kiskapu. A felnőtt Lophophorák esetében még elgondolkozni is felesleges mesterséges fényről, azonban magoncok esetében már más a helyzet. A magvetés ajánlott ideje május környéke. Vehetünk azonban egy kis erőszakot a természeten, ha kellően elszántak vagyunk. A fiatal magoncok esete egy speciális eset.
A magoncok nagyon érzékenyek a fényviszonyokra. Túl erős fény alatt órák alatt elpusztulhatnak, túl kevés fényben viszont megnyúlhatnak. Ráadásul megfelelő hőmérsékletet is biztosítani kell a magvetéshez, ami ősszel és télen problémás lehet. Magot vetni márpedig akár ősszel is lehet, sőt, mi több, ajánlatos is. Az ősszel vetett magoncok megfelelő gondozás mellett ugyanis tavaszra megerősödhetnek annyira, hogy jobban bírják az erősebb napsütést, így az első évben nagyobb mértékű növekedést lehet elérni. Egyre több, főleg külföldi (bár a kísérletezőbb kedvű magyarok száma is nő) gyűjtő vet ősszel és télen magot, és neveli magvetését mesterséges fény alatt.
Miért jó ez?
- Sokkal jobban tudjuk irányítani a mesterséges környezet paramétereit, mint a természet szeszélyeit
(fényviszonyok, a fényforrás hőleadása következtében kialakuló hőmérsékleti viszonyok, páratartalom)
- Kibővíthető a Magyarországon kaktuszos szempontból olykor rövidnek tekinthető tenyészidény
- Kiemelkedő magoncfejlődés
- Télen sem unatkozik a termesztő/gyűjtő…
A megvalósítás sokkal egyszerűbb, mint azt az ember gondolná: a növények mesterséges fénnyel szemben támasztott követelményei fajonként igen eltérőek, bonyolultak és mindenek előtt nagyon magasak. Nem úgy a kaktuszmagoncoknál. Az első évben a fény intenzitása a mérvadó és nem a szín (hullámhossz). Nem kell tehát a hullámhosszak kavalkádjában elveszni és keresni az interneten információt a növények számára legmegfelelőbb, sokszor felháborítóan magas áron kapható lámpákrók, rendszerekről. A magoncokhoz megfelelő egy egyszerű kompakt izzó vagy fénycső. A vegetatív növekedés elősegítéséhez HIDEG FEHÉR (cool white) vagy NAPPALI FÉNY (daylight) felirattal rendelkező világító testek tökéletesek. A legjobbak a 6500 K színhőmérsékletű izzók/csövek. Fontos tulajdonsága még a fényforrásoknak a leadott fény mennyisége. 1 lumen az a fénymennyiség, amelyet 1 égő gyertya leadni képes. A piacon elérhető áron kaphatóak akár 1000-1500 lumenes fényforrások is. VIGYÁZAT: egy 700 lumenes rózsaszínes árnyalatú, speciális növénymegvilágító kompakt izzó (de akár egy sima fehér fényű is) 10cm-ről már a magoncok vörösödését okozza. Nincs más dolga tehát a magvetésre nem éppen alkalmas időszakban az arra kedvet érző embernek, mint betartani a magvetésre vonatkozó, az oldalon olvasható instrukciókat és elhelyezni egy fényforrást fényintenzitás függvényében megfelelően megválasztott távolságra a vetőedény fölé. Egy nagyobb teljesítményű (>1500 lumen), hideg fehér kompakt izzó esetében már gondoskodni kell árnyékolásról. A kelés kezdetén figyelni kell a növényeket. Amint pirosodni, barnulni kezdenek, a fényforrást távolítani kell, vagy megnövelni az árnyékoló réteget. Érdemes az egész magvetést egy olyan termesztő boxba helyezni, mely belülről ki van bélelve fényvisszaverő réteggel, így a “hulladékfényt” is hasznosítani tudjuk. Ezzel a módszerrel egy közepes teljesítményű izzóval/csővel nagyon olcsón, rendkívül nagy mennyiségű magonc téli nevelésére nyílik lehetőségünk. Először érdemes néhány maggal kikísérletezni a lámpa termesztőedénytől vett ideális távolságát, majd ha ez megvan, úgy el lehet kezdeni a többi mag vetését is. Érdemes hőmérsékletet is mérni a magoncok közvetlen közelében, nehogy túlhevüljenek. 20-30 fok közötti hőmérséklet ideálisnak mondható.
Magoncok esetén a minimális megvilágítási idő 8 óra naponta, de 12 órára javasolt beállítani egy mechanikus vagy digitális időzítőt (arra az esetre ha nem akarjuk manuálisan kapcsolgatni a lámpát). Ennél hosszabb időre nem érdemes megvilágítani a magoncokat, de a kísérletezés lehetősége mindenkinek adott. Minimális sötétperiódus ideje 8 óra, mely ELENGEDHETETLEN.
Bármely, fentebb leírt kompakt izzó, vagy fénycső tökéletesen beválik, de elérhetőek a piacon elfogadható áron Megaman lámpák is. Ezek speciális növénymegvilágító lámpák. Kisebb teljesítményűek, cserébe sokkal jobb tulajdonságokkal rendelkező fényt adnak le. Kaphatóak még széles körben Sylvania fénycsövek is. Ezek már drágábbak, de talán a legjobb minőségűek. Ezeknél drágább, jobb tulajdonságokkal rendelkező fényforrásokat nem szükséges, nem érdemes beszerezni a magoncok neveléséhez. Érdemes fényforrások után nagyobb áruházakban, elektronikai szaküzletekben, Sylvania termékek iránt akvarisztikával/terrarisztikával foglalkozó kereskedésekben érdeklődni.
Néhány konkrét példa a megvalósításra:
A láda elkészíthető akár kartonból, akár polisztirol lapokból, akár fából.
A legfontosabb kritériumok:
- Legyen elég erős, hogy ráhelyezhető/beleszerelhető legyen a világítás
- Minimálisra csökkenthető legyen a tűzveszély
- Belső falát lehessen fedni alumínium fóliával ill. polisztirol lapokkal (fény-és hőszigetelés)
- “Fényszigetelhető” legyen, tehát meg tudjuk oldani, hogy a lehető legkevesebb fény jusson ki belőle, hogy a lehető legtöbbet tudjuk hasznosítani
A világítás két részből áll általában: lámpatest + a fényforrás. A fényforrásokról fentebb már olvasható volt elégséges információ.
A lámpatesttel szemben támasztott követelmények:
- A nevelő ládába beszerelhető legyen
- Ha lehet, pára és pormentesített legyen
- Stabilan rögzíthető legyen
- A lehető legkevésbé melegedjen fel a világító berendezés a tűzveszély minimálisra csökkentése végett
Néhány konkrét példa:
1. Egyszerű, olcsó, akár fél óra alatt kivitelezhető megoldás:
A nevelő láda anyaga: egyszerű banános doboz |
A világítás: fluoreszcens kompakt izző |
Célszerű a doboz belsejét teljesen befedni alufóliával. Ezzel a visszaverődő fényt nagyobb hatásfokkal hasznosíthatjuk és csökkentjük a doboz falának felmelegedését.
2. Kifinomultabb, nagyobb, hőhasznosítás szempontjából jobb kivitelezés
http://picasaweb.google.com/yerko.zuniga/Germinador?feat=content_notification#5318317799640711922
A polisztirol anyagválasztás hőszigetelés szempontjából kiváló, a ventillátor javítja a levegő áramlását. Látható, hogy itt is egyszerű kompakt izzó a fényforrás. Kaktuszmagoncoknak ez ideális.
3. Fénycsöves, fából készített, majd polisztirol lapokkal szigetelt, alufóliával burkolt nevelő box.
Fényforrás: Sylvania activa 18w fénycső
Fa alapanyagokból készült keret, a fal polisztirol lapokból áll alufóliával burkolva. |
A fényforrás egy erős lécre van dróttal stabilan rögzítve. A lámpa max. 70 fokra |
Megférnek egymás mellett a nagyon fiatal magoncok, a jövő elvetett nemzedéke, ------------------------------------------------------------------------------------------------------ |